Jak przedłużyć życie pędzli?

Gdy stworzymy nasze nowe dzieło, emocje sięgają zenitu. Po zakończeniu malowania często zapominamy o naszych pędzlach. Nie zwracamy uwagi na to, jak one wyglądają, a jedynie delikatnie płuczemy je wodą i pozostawiamy do wyschnięcia. Niestety, jak możemy się domyślić, zdecydowanie nie przedłużamy ich potencjalnego okresu użyteczności, a wręcz przeciwnie. Na szczęście istnieją pewne sposoby, aby i wasz pędzel służył wam dłużej, niż zakładaliście.

Co przed malowaniem

Kroki ku poprawieniu kondycji naszego narzędzia możemy poczynić już w pędzle i farbymomencie malowania! Przede wszystkim, warto zwracać uwagę na to, że nakładanie farby nie musi odbywać się przez całą powierzchnię pędzla. Spokojnie możemy wykorzystywać zaledwie połowę długości szczotki. Przede wszystkim zapobiegnie to jej rozwarstwianiu, ale także pozwoli malować w sposób dokładniejszy. Pamiętajcie także o tym, że syntetyczne włosie znacznie gorzej reaguje na zmiany (z farb olejnych na akrylowe i na odwrót) i może się po prostu łamać.

Czyszczenie

Przejdźmy więc do tego, co robić już po malowaniu. Jeżeli malujemy farbami paleta pędzliolejnymi i jeszcze nie skończyliśmy naszej pracy, możemy je bez problemu owinąć folią spożywczą, aby uniknąć dostępu powietrza. Natomiast jeżeli korzystamy z rozpuszczalnika, warto trzymać pędzie w pozycji pionowej. Zapobiegnie to połamaniu szczotki i wykrzywieniu pędzla. Przed kolejnym użyciem warto przepłukać je jeszcze raz i wyszczotkować przy pomocy metalowego grzebienia. Pozwoli to na wyeliminowanie luźnych włosków, ale także grudek garby i innych zaschniętych złogów. Poza oczywistymi korzyściami w postaci łatwości malowania będzie to zdrowsze dla pędzla.

Podsumowanie

Regularne czyszczenie i odpowiednie traktowanie naszych pędzli da nam więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Nie tylko będziemy malować w sposób efektywniejszy, ale także narzędzia naszej pracy będą nam służyć przez dłuższy okres. Oczywiście, jeżeli malujecie co kilka dni, to w końcu będziemy musieli sprawić sobie kilka nowych pędzli!