Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Zakup własnego M jest marzeniem wielu osób. Bank, zastanawiając się nad przyznaniem kredytu hipotecznego klientowi, przede wszystkim rozpatruje jego zdolność spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego? Porady dostarcza firma Expander.

Dobry dochód to podstawa

Bank ceni nie tylko wysokość dochodów, ale również, a może przede wszystkim, ich regularność wpływania na konto. Banki najbardziej cenią dochody, które mamy z umowy o pracę na czas nieokreślony, czyli popularny etat. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, czy są freelancerami muszą udowodnić, że ich dochody są regularne, wtedy również mają szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Starając się o kredyt warto zatroszczyć się o towarzystwo. W przypadku małżonków jest to standardowa sytuacja, gdy małżeństwo wspólnie zaciąga kredyt hipoteczny. Współkredytobiorcą może być również rodzić, brat, czy partner.

Warto pamiętać, że zaciągnięcie wspólnego kredytu nie musi być jednoznaczne z współwłasnością nieruchomości.

Umiejętność oszczędzania

Rekomendacja S zakłada, że wkład własny przy zakupie nieruchomości to minimum 20 %. Trzeba jednak pamiętać, że nie musi to być gotówka, którą posiadamy. Bank za wkład własny może uznać działkę, która została kupiona pod budowę nieruchomości, zadatek wpłacony deweloperowi przy podpisaniu umowy przedwstępnej, czy materiały budowlane zgromadzone do budowy domu.

Akcje, obligacje, czy lokaty bankowe, które mogą być zabezpieczeniem kredytu to również bardzo dobry sposób na podniesienie swoich zdolności kredytowych. Zdolność oszczędzania jest dla banku bardzo ważnym sygnałem, który jest w stanie przekonać bank, że klient umie generować nadwyżki finansowe, które mogą być zabezpieczeniem na trudne momenty.

Historia kredytowa

Jak zgromadzone oszczędności są sygnałem dla banku, że klient umie oszczędzać i jest rzetelny, tak zła historia kredytowa jest sygnałem, że klient ma problemy z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań.

Zaciągnięte pożyczki, które są spłacane w terminie, wcale nie muszą być niekorzystne dla klienta. Bank widzi, że klient do zobowiązań podchodzi poważnie. Niestety każde obciążenie wpływa na zdolność kredytową. Warto przed podjęciem starań o kredyt hipoteczny pozamykać karty kredytowe, limity na koncie, czy wcześniej zaciągnięte pożyczki.

Rozpoczynając starania o kredyt hipoteczny warto dobrze się do tego przygotować. Banki są raczej ostrożne w udzielaniu kredytów. Warto również pamiętać, by nie przecenić swoich możliwości. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele długich lat.