Jakie farby spiszą się przy malowaniu obrazu?

Kto wie, być może jakaś część z Was, czytelników odkryje swoją nutkę artystyczną i będzie chciała stworzyć swój pierwszy obraz. Prawdopodobnie w tym momencie powstanie w waszej głowie pytanie dotyczące tego, których farb użyjecie. Najczęściej korzysta się z farb akrylowych i olejnych, mających różne zastosowania oraz sposoby malowania. Jakimi czynnikami kierować się w momencie, kiedy tworzymy nasze pierwsze arcydzieło.

Podstawowe różnice

Farby olejne były wykorzystywane przez artystów już setki lat temu i nie bez powodu przetrwały one próbę czasu w wielu galeriach. Otrzymywanie wysokiej jakości efektów jest główną cechą tego medium. Jeżeli chodzi o sam kolor, mają one więcej pigmentu, co automatycznie pozwala nam na uzyskanie bogatszej palety kolorów, które będą znacznie żywsze.


Farby akrylowe występują na rynku zarówno w formie zawiesin pozwalających nam malowanie na papierze i płótnie, a po rozpuszczeniu w organicznych preparatach mogą uzyskać wyniki bliskie olejnym odpowiednikom. Główną zaletą akrylu jest to, że w trakcie malowania możemy zmywać go wodą! Również proces mycia pędzli jest znacznie bardziej ułatwiony, gdyż nie musimy używać np. terpentyny czy innych mocniejszych substancji. Jest ona także odporna na starzenie czy kruszenie.

Proces malowania

Jak już mówiliśmy, poszczególne rodzaje farb znacznie różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem rozpuszczalnika. W przypadku akrylowej farby jest to najzwyklejsza woda, natomiast farby olejne potrzebują substancji takiej jak terpentyna. Podczas kiedy tymi pierwszymi możemy bawić się absolutnie wszędzie, tak przy pracy z olejami, warto zadbać, aby robić to w dużym pomieszczeniu z efektywną wentylacją. Już same farby wydzielają specyficzny zapach, a gdy dodamy do tego woń rozpuszczalników, może dojść do niebezpiecznych sytuacji takich jak zawroty głowy czy nawet omdlenia!

Podsumowanie

To jakich farb będziemy ostatecznie używać, zależy tylko od tego, co chcemy osiągnąć i jaki styl malowania preferujemy. Akryle będą idealne dla tych, którzy używają ostrych, zdecydowanych i precyzyjnych ruchów. Natomiast oleje, będą świetnym pomysłem dla tych, którzy chcą bawić sztuką i niemalże w nieskończoność mieszać kolory, których jeszcze nikt nigdy nie widział. Którym z nich jesteś ty?