Kaligrafia? Czemu nie!

Duża część z Was, na swoim początku nauki, a dokładniej w zerówce, musiało zetknąć się z kaligrafią. Polegała ona na nauce ładnego i estetycznego pisania. Niestety, dziś coraz mniejsza ilość dzieci, jak i dorosłych interesuje się kaligrafią jako formą… sztuki! Tak, to naprawdę może być stawiane na równi z malowaniem czy rysowaniem. Co lepsze, efekty są bardzo przydatne w życiu, a co ważniejsze – jest to niesamowicie satysfakcjonujące!

Czego potrzebujemy

Zanim zaczniemy uczyć się kaligrafii, warto zaopatrzyć się w bardzo przydatne przybory, które sprawią, że będzie to przyjemniejsze. Podstawą będzie pióro do kaligrafiioczywiście coś do pisania. To, na co się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas i naszych możliwości finansowych. Możemy zdecydować się na specjalistyczne pióro do kaligrafii, cienkopis czy nawet mazak. Wszystko zależy od tego, na czym łatwiej nam zapanować. Oczywiście na samym początku nie powinniśmy kupować najdroższych przyrządów, głównie dlatego, że nie mamy jeszcze doświadczenia, ale przede wszystkim: nawet nie wiemy, czy się to nam spodoba!

Jak zacząć?

ćwiczenie kaligrafiiMimo że pozornie kaligrafia wydaje się banalną czynnością, wcale taką nie jest. Dobrze wiemy, że bez ciężkiej pracy, nie ma efektów! Aby jak najlepiej poznać to, co lubimy, musimy próbować i…popełniać błędy! Ćwiczmy różne typy pisma! Przy treningu zwracajmy uwagę na siłę nacisku i jak papier zareaguje na nasze litery. Na samym początku warto skupić się na jednym stylu i kroju pisma. Dopiero wtedy powinniśmy myśleć nad następnymi! Jesteśmy pewni, że z czasem i wy będziecie tak dobrzy, jak najlepsi w tym fachu!

Podsumowanie

Kaligrafia jest nieco jak zwykłe pisanie – tak naprawdę każdy może się nią zajmować. Tym, co odróżnia nowicjuszy od prawdziwych ekspertów, jest czas, jaki poświęcili na naukę. Pisanie ładnych i estetycznych liter może być bardzo przydatne, zwłaszcza w pracy ilustratora! Jednak to, co zrobicie ze swoją nową umiejętnością, zależy wyłącznie od was!