Na co zwracać uwagę, wybierając program do księgowania?

Możliwość prowadzenia tak zwanej małej księgowości to ogromne udogodnienie dla osób prowadzących jednoosobowe firmy i działalności gospodarczej. Zamiast płacić za obsługę biura rachunkowego, która w skali miesiąca może wynosić nawet kilkaset złotych, księgowość można robić we własnym zakresie. Potrzebny jest do tego tylko renomowany program księgowy z wieloma przydatnymi funkcjami.

Dobry program do księgowości – różne pakiety i abonamenty

Dobry program do księgowości to program mający wiele różnych funkcji, do których dostęp można opłacić w miarę własnych potrzeb. Warto zatem zwrócić uwagę właśnie na ten aspekt – jakie abonamenty dostępu do programu księgowego można wykupić, w zależności od charakteru własnej działalności gospodarczej oraz jej rozmachu. Dla niektórych zupełnie wystarczający będzie najprostszy program do wystawiania faktur, bo w skali miesiąca robią to tylko kilka razy. Dla innych zaś dużo bardziej przydatny będzie program rozbudowany, dający możliwość nie tylko księgowania, ale też na przykład pozwalający na takie ułatwienia jak wysyłanie powiadomień o niezapłaconych fakturach. Różne pakiety dają możliwość wyboru najlepszej opcji dla siebie – dobrze wybrać program z możliwością płacenia co miesiąc za możliwość dostępu i korzystania. Wtedy w miarę potrzeb można zdecydować się na droższy pakiet. Poniżej wnętrze programu Taxomatic, który świetnie usprawnia pracę przedsiębiorcy oraz biur rachunkowych.

Zaawansowane funkcje programu

Kupując program do wystawiania faktur czy szerzej do księgowości, warto jest wziąć pod uwagę czy jest to program również dla profesjonalistów. Jeżeli tak – to zdecydowanie dobry trop, bo jasno wskazuje, że program jest dopracowany pod wieloma szczegółami oraz ma wiele różnych funkcjonalności. Dla małego przedsiębiorcy najważniejsza będzie możliwość prowadzenia księgi przychodów oraz rozchodów, a także właśnie wystawiania faktur. Jednak w miarę rozwoju firmy i zwiększenia przychodów, często przydatne będzie korzystanie też z wielu innych funkcji, dzięki którym łatwo można naliczać na przykład należne państwu zaliczki na podatek dochodowy czy VAT. Jednym słowem Im bardziej zaawansowany program, z możliwością dostępu do funkcji bardziej profesjonalnych, tym większa pewno, że to produkt najwyższej klasy

Intuicyjny i prosty w obsłudze

O bardzo wielu współczesnych programach mówi się, że są intuicyjne i proste w obsłudze. Niech rzeczywiście właśnie taki będzie program do księgowości dla małej firmy – niech nie sprawia problemów, będzie przejrzysty, niech daje wiele danych opracowanych w formie wizualnej, takich jak na przykład wykresy i analizy.