Nasz pierwszy wernisaż

Jak zapewne się domyślamy, własna wystawa prac jest ważnym momentem dla każdego artysty. Gdy spojrzymy z dalszej perspektywy na cale przedsięwzięcie, zdaje się, że to banał: wieszacie swoje prace na ścianach galerii czy kawiarni, zapraszacie gości na wernisaż i gotowe? Otóż nie do końca! My, jako artyści, musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników stanowiących o powodzeniu całej wystawy.

Kwestia prac

Pierwszym co przychodzi nam do głowy przy przygotowaniu wystawy, jest wernisaż w trakcieodpowiednia ilość prac do zaprezentowania. Naturalnie mogą to być różne prace, jednak często stosowanym sposobem jest stworzenie pewnego cyklu prac wykonanych przy pomocy tej samej techniki. Nie jest to konieczność, jednak naszym zdaniem wszystkie prace powinny być powiązane ze sobą i tworzyć spójna całość. Gdy już wybraliśmy, co mieliśmy wybrać, warto zastanowić się, w jaki sposób je zaprezentować. W przypadku fotografii czy obrazów mamy dość dużo opcji. Pierwszy z nich to oczywiście powieszenie ich na ścianach. Czasami jednak nie jest to możliwe, a my możemy postawić na, chociażby sztalugi! Naturalnie możemy nieco odpuścić klasykę i zdecydować się na mocno niestandardowy sposób prezentacji – wszystko zależy od was!

Czas wernisażu

Skoro już wiemy, jak i gdzie zaprezentujemy nasze prace, czas odliczać dni do wernisażu, który jest uroczystym otwarciem wystawy. Zaprośmy znajomych i goście na wystawieroznieśmy ta informację wszędzie, gdzie trzeba! Zwykle takie wydarzenia odbywają się wieczorami. W granicy dobrego smaku będzie także przygotowanie małego poczęstunku z napojami, także tymi alkoholowymi! Warto przygotować także małe przemówienie, dające odwiedzającym mały wgląd w cały proces twórczy. Nie bójmy się również porozmawiać i odpowiadać na pytania chętnych gości!

Podsumowanie

Jak już mówiliśmy, powinniśmy bardzo poważnie potraktować naszą pierwszą wystawę. Dla wielu ludzi będzie to pierwsze spotkanie z naszą sztuką, więc dobrze będzie się postarać, aby było ono jak najbardziej przyjemne. Postarajmy się z całych sił!