Werniksowanie obrazów

A więc udało się wam stworzyć wasz pierwszy obraz przy pomocy farb akrylowych! Nasze gratulacje! Warto byłoby zadbać o to, aby zabezpieczyć nasz obraz przed kurzem, promieniami UV czy żółknięciem. W ten sposób dodamy także całej tej magii, jaką znamy ze wszystkich obrazów, które widzimy w galeriach. To właśnie werniksowanie wyciągnie pełną głębię barw i sprawia, że efekt naszej pracy będzie wyglądał jeszcze lepiej niż teraz!

Jaki mamy wybór?

Werniks jest dostępny na rynku w trzech podstawowych wersjach, czyli połysk, satyna i mat. Warto wypróbować wszystkie z nich, aby ostatecznie móc określić nasze preferencje dotyczące wykończeniu obrazu. Oczywiście możemy tworzyć mieszanki przynajmniej dwóch z trzech typów i otrzymywać rezultaty, które będą charakterystyczne i niepowtarzalne! Nie bójcie się eksperymentować!

Przygotowania

Aby zawerniksować nasz obraz, musimy się upewnić, że jest on całkowicie suchy. Jeżeli powiniemy ten krok, farba wymiesza się z werniksem i pozostawi smugi, które zepsują osiągnięty efekt. Zabezpieczania powierzchnia powinna być wolna od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz czy okruchy. W ramach bezpieczeństwa warto użyć innego pędzla niż tego, przy malowaniu, aby małe pozostałości farby nie przeszkodziły nam w pracy, lub co lepsze, sprawić sobie dedykowany pędzel do werniksowania.

Zaczynamy!

Cały proces jest dość prosty. Wystarczy położyć naszą pracę na płaskiej  powierzchni, w miejscu, w którym bezproblemowo będzie mógł leżeć przez co najmniej kilka godzin. Następnie zabieramy się do roboty! Zanurzamy pędzel w lakierze i delikatnie opukując pozbyć się jego nadmiaru. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie go po całej powierzchni obrazu przy pomocy równoległych ruchów w kierunku dolnej krawędzi obrazu. Po wyschnięciu możemy zdecydować, czy chcemy nałożyć druga warstwę, czy już wystarczy!

Podsumowanie

Gratulacje! Właśnie zawerniksowaliście swój pierwszy obraz! Zapewne to było dużo prostsze, niż się spodziewaliście? Dopóki będziemy cierpliwi i zadbamy o wystarczające przygotowanie się do przeprowadzeniu tego procesu, osiągniemy efekt, jakiego szukamy. Mamy nadzieję, że ta wiedza przyda wam się nie raz w waszej karierze artystycznej!