Zawód dla kreatywnych – grafik

Gdy myślimy o kreatywnym zawodzie, prawdopodobnie pierwszym co nam przyjdzie do głowy, jest stanowisko grafika. Spora część młodych ludzi zaczyna widzieć siebie w szeroko pojętej branży audiowizualnej. Niestety, od snucia niepozornych planów do rozpoczęcia pracy nad zleceniami to daleka droga, a dziś postaramy się pokazać wam najważniejsze kroki, aby pomóc wam w odnalezieniu swojej wizji tworzenia.

Studia

Zaczniemy od tego, co dla wielu  jest kontrowersyjnym tematem, czyli studia na kierunku graficznych. Oczywiście, możemy zostać grafikiem nawet i bez szkoły, ale nie da się nie docenić poszerzania horyzontów i zdobywania znajomych o tej samej pasji. Jeżeli nie mamy doświadczenia, warto wybrać się na kierunki typowo skierowane na projektowanie graficzne na ASP czy prywatnych uczelniach. Rozwinięcie interesujących nas umiejętności jest kluczowe dla naszego rozwoju.

Praktyka

Skoro mamy podstawową wiedzę, czas na szczyptę praktyki. Tworzenie najróżniejszych grafik w różnych dziedzinach sprawi, że będziemy wszechstronni. Nie ma lepszego sposobu na rozwój niż własne projekty, robione nawet dla siebie, do tak zwanej „szuflady”. Każda praktyka jest dobra, a przy początkowym braku zleceń dobrze jest brać udział w najróżniejszych konkursach komercyjnych. Nie tylko będzie to świetny trening, na podstawie konkretnego zlecenia, ale także pokaże nam, jak nasze projekty wyglądają na tle innych.

Nauka trwa

Mimo tego, że może nam się wydawać, że skoro tworzymy już pewne projekty, nie musimy podjąć już żadnych działań związanych z dalszym szkoleniem się. Otóż nie! Powinniśmy wciąż starać się doszkalać i korzystać z tego, co oferują nam wykłady, warsztaty czy książki. Zawsze znajdzie się coś, co można poprawić, a artysta, który nie poszukuje sposobów na zdobywanie nowej wiedzy, stoi w miejscu.

Podsumowanie

Wszystkie omawiane kwestie prowadzą do głównej części w poszukiwaniu pracy, czyli budowaniu naszego portfolio. Dzięki niemu potencjalny pracodawca będzie mógł nie tylko dostrzec nasz unikalny styl w sztuce i da mu pierwsze wrażenie przez wykreowanie odpowiedniego, profesjonalnego wizerunku. Skoro chcecie być artystami budującymi kulturę, czas zabrać się do pracy!